Bodegas Sojosa Nitus Cava Brut Reserve
Château des Annereaux Château des Annereaux 2006

Château des AnnereauxChâteau des Annereaux 2006

Frankrike, Lalandes de Pomerol, 750 ml, 12,5%

Det är något speciellt med mogen Bordeaux. Frukten drar sig sakta tillbaka, tanninerna tappar sina vassa kanter och istället dyker de där härligt klassiska tonerna av läder, skogsgolv, tobak och kryddor upp. Château des Annereaux 2006 befinner sig precis där nu – fullt utvecklad, mjuk och väldigt my···

Styckvis

299 kr

/flaska
Låda (6 st)

1 794 kr

Fyllighet
Strävhet
Fruktsyra
Smaknotering

I glaset börjar färgen dra åt tegel i kanten och doften bjuder på mogna röda bär, plommon, torkade örter, ceder, läder och skogsgolv tillsammans med lite söt krydda och försiktigt rostade toner. Smaken är mjuk och elegant med röda vinbär och hallon i botten, helt integrerade tanniner och en pigg syra som håller ihop vinet och ger en förvånansvärt fräsch avslutning. Det här handlar inte om kraft eller koncentration utan om allt det där som bara tid på flaska kan åstadkomma.

Drickes
2026-2030
Alkoholhalt
12,5%
Flaskstorlek
750 ml

Vinet & maten


Recept som passar detta vin

Producenten

Sexhundra år av familjehistoria låter nästan lite väl tillrättalagt i vinvärlden, men i fallet Château des Annereaux är det faktiskt sant. Familjen Annereau finns dokumenterad i Lalande de Pomerol redan 1390 och sedan dess har egendomen gått vidare genom samma familj, även om efternamnen har hunnit ändras ett antal gånger på vägen. Det gör Château des Annereaux till en av de verkliga veteranerna på Bordeaux högra strand – och en producent vars historia är betydligt mer dramatisk än den rosafärgade slottsbyggnaden först ger sken av.


Här har man hunnit med det mesta. Caroline Soehnée tog över egendomen under 1800-talets förödande phylloxerakris och hörde till dem som tidigt satsade på ympning på amerikanska rotstockar. Sonen Armand Ponsot byggde 1911 ett för tiden hypermodernt vineri med betongtankar – tankar som efter renovering faktiskt fortfarande används. Sedan kom krig, ekonomiska bekymmer och den katastrofala frosten 1956. Till slut revs samtliga 35 hektar vinrankor upp och under en period försökte familjen istället odla bland annat majs på de ganska magra jordarna. Det gick, föga förvånande, inget vidare.


Vändningen kom 1969 när vingårdarna började planteras om och 2004 kunde Dominique och Marie-Hélène Hessel köpa tillbaka den halva av egendomen som sedan några decennier legat utanför familjens kontroll. Château des Annereaux var därmed samlat igen och nu började också nästa kapitel. Dominique ville arbeta betydligt mer miljömedvetet och 2007 inleddes konverteringen till ekologisk odling. Från och med årgång 2010 är egendomen ekologiskt certifierad – ganska tidigt med Bordeauxmått mätt.


Idag omfattar egendomen omkring 25 hektar sammanhängande vingårdar i den västra delen av Lalande de Pomerol, på grusiga och sandiga jordar med inslag av lera. Här är det förstås Merlot som spelar huvudrollen, precis som sig bör på den här sidan av Gironde, och vinerna får traditionell uppfostran på fat. Resultatet är precis den typ av Bordeaux man gärna vill hitta lite oftare – generöst och mörkfruktigt men utan att bli tungt, med mjuk struktur, fin fräschör och den där lätt jordiga elegansen som gör bra Lalande de Pomerol så charmigt.


Sedan skörden 2013 finns sonen Benjamin Hessel med på egendomen och idag är det han som för familjehistorien vidare. Under hans tid har arbetet med hållbarhet tagits ytterligare ett par steg med bland annat häckar, bikupor, fågel- och fladdermusholkar, fruktträd och solpaneler. 2023 blev Château des Annereaux dessutom det första vinhuset i Bordeaux att bli B Corp-certifierat. Det är lätt att prata om respekt för kommande generationer i vinvärlden, men när familjen har brukat samma plats sedan 1300-talet får uttrycket faktiskt lite mer tyngd.

https://www.annereaux.com/
Hitta dina favoriter

Välj ur ett av de bredaste sortimenten på marknaden och mixa din egen vinlåda eller välj en av våra färdigkomponerade temalådor.

Vin på väg

Trygg E-handel ska också vara bekväm och snabb. Våra mest populära viner levereras på bara 2-6 dagar! Det är snabba leveranser.

Levererat och klart

Vinerna kommer hem till din dörr, alternativt till närmaste Best Transport-depå eller City Gross-butik. Betala via Klarna när du fått ditt vin.

Så handlar du