Nytt i butiken - It is time to rock!

Nytt i butiken - It is time to rock!

Att Château d`Esclans gör fantastiska roséviner - ja det visste jag. Men varje gång jag provar viner från den hyllade egendomen i Provence slås jag över hur mycket power det kan finnas i ett rosévin. Att ett så ljust och lätt vin kan smaka så mycket!

Rock Angel, som är helt ny i butiken, buteljerades fram till årgång 2014 enbart som Chateau dEsclans men därefter bytte det namn till Rock Angel och fungerar nu som ett alter ego till Whispering Angel - vinet som hyllats av vinkritiker världen över. 

Rock Angel 2015 är gjort på en blandning av grenache och rolle (vermentino). Färgen har den fått genom en att man tagit till vara den fritt avrunna juicen och man har därefter bara gett druvorna en lätt pressning (ingen macerering eller längre urlakning alltså och därav den ljusa färgen). Vinet har sedan vinifierats på en blandning av rostfritt stål och så kallade demi muids (600-liters ekfat). 

Det här är rosé när den är som bäst. Ett vin som förenar en skaldjurssalt fräschör med smakrikedom och power. Här finns massor av röda bär, kryddor och mineral. Här finns sköna syror som ger precisionen och en lite rostad ton som ger djup. Drick som det är eller till grillade smårätter av både fisk, grönsaker och kött. 

"It started with a wisper - but now it is time to rock", säger producenten själv på etiketten. Och det är en passande slogan. 

Magnus Ericsson

Magnus Ericsson är en välmeriterad vinskribent med många år i branschen och medlem av Winefinders Wine Team. Magnus jobbade i många år som nyhetschef och vinskribent på Helsingborgs Dagblad och vinskribent för Mat & Vänner samt i bloggen Uppkorkat. Han har också suttit i styrelsen för Sveriges Vinskribenters Förening. Magnus har jobbat som Content Manager, Marknadschef och VD på Winefinder.

Tidigare inlägg

Årets bästa viner 2025 - del två

Dags för del 2 av Årets Bästa Viner. Den här gången är det vår nye Head of Winefinder, våra butikskollegor i Gentofte och vår inköpschef som väljer sina favoriter från det gångna året.

Magnus Ericsson
Vilka var årets bästa viner 2025?

Vi avslutar året traditionsenligt med att vårt Wine Team tipsar om årets bästa, mest spännande och prisvärda viner bland de tusentals viner vi provat i år. Vilka var egentligen årets bästa viner? I del 1 ger Wine Teamets Peter Wallin, Magnus Olsson och Magnus Ericsson tips om sina favoriter från 2025.

Magnus Ericsson
Nya Single Village-viner från Champagne Boizel

Två härliga nyheter från favoriterna Champagne Boizel. Med start nu och årgång 2019 så kommer Boizel att varje år välja ut två byar för att göra Single Village-viner - en blanc de noirs och en blanc de blancs.

Magnus Ericsson
Visa alla