Årets bästa viner 2025 - del två
Dags för del 2 av Årets Bästa Viner. Den här gången är det vår nye Head of Winefinder, våra butikskollegor i Gentofte och vår inköpschef som väljer sina favoriter från det gångna året.
Att Château d`Esclans gör fantastiska roséviner - ja det visste jag. Men varje gång jag provar viner från den hyllade egendomen i Provence slås jag över hur mycket power det kan finnas i ett rosévin. Att ett så ljust och lätt vin kan smaka så mycket!
Rock Angel, som är helt ny i butiken, buteljerades fram till årgång 2014 enbart som Chateau dEsclans men därefter bytte det namn till Rock Angel och fungerar nu som ett alter ego till Whispering Angel - vinet som hyllats av vinkritiker världen över.
Rock Angel 2015 är gjort på en blandning av grenache och rolle (vermentino). Färgen har den fått genom en att man tagit till vara den fritt avrunna juicen och man har därefter bara gett druvorna en lätt pressning (ingen macerering eller längre urlakning alltså och därav den ljusa färgen). Vinet har sedan vinifierats på en blandning av rostfritt stål och så kallade demi muids (600-liters ekfat).
Det här är rosé när den är som bäst. Ett vin som förenar en skaldjurssalt fräschör med smakrikedom och power. Här finns massor av röda bär, kryddor och mineral. Här finns sköna syror som ger precisionen och en lite rostad ton som ger djup. Drick som det är eller till grillade smårätter av både fisk, grönsaker och kött.
"It started with a wisper - but now it is time to rock", säger producenten själv på etiketten. Och det är en passande slogan.
Dags för del 2 av Årets Bästa Viner. Den här gången är det vår nye Head of Winefinder, våra butikskollegor i Gentofte och vår inköpschef som väljer sina favoriter från det gångna året.
Vi avslutar året traditionsenligt med att vårt Wine Team tipsar om årets bästa, mest spännande och prisvärda viner bland de tusentals viner vi provat i år. Vilka var egentligen årets bästa viner? I del 1 ger Wine Teamets Peter Wallin, Magnus Olsson och Magnus Ericsson tips om sina favoriter från 2025.
Två härliga nyheter från favoriterna Champagne Boizel. Med start nu och årgång 2019 så kommer Boizel att varje år välja ut två byar för att göra Single Village-viner - en blanc de noirs och en blanc de blancs.
Denna webbplats innehåller information om vin och riktar sig till dig som är 25 år eller äldre. Du måste därför ha fyllt 25 år för att gå vidare. Genom att fortsätta använda vår webbplats accepterar du att cookies används. Läs mer om cookies här.
Winefinder.com en tjänst från Winefinder ApS.
Winefinder har blivit snabbare, skriv in ditt postnummer för att se när vi kan leverera hem till din dörr.
Fyll i din registrerade e-postadress i fältet för e-post och tryck på skicka så kommer ett nytt lösenord skickas till din e-postadress.
Våra viner märkta med ”kvalitetsgaranti-symbolen” håller garanterat hög kvalitet. Alla vinerna har fått betyget 90 av 100 poäng eller bättre av världens ledande oberoende vinkritiker.
Vi garanterar att du gillar vinerna du köper av oss om du fyller i din Vinprofil. Alla viner som matchar din vinprofil finner du när du filtrerar på Matchar min vinprofil i vinbutiken. Skulle du mot förmodan inte gilla viner som du köpt på rekommendation av din Vinprofil får du givetvis pengarna tillbaka.
Vi garanterar att alla våra viner har ett lägre pris än i svensk butik vid köptillfället.
Med modern teknik, fyllig information om viner, producenter, vindistrikt och sådant som är bra att veta om viner garanterar vi att du får all information du behöver dygnet runt. Dessutom har du tillgång till en vinrådgivare som hjälper dig vid behov.
Defekta flaskor ersätts naturligtvis. Kontakta ekonomi@winefinder.dk så ersätts du för den defekta flaskan direkt.
Vi garanterar att din vinleverans kommer som avtalat. Kontakta ekonomi@winefinder.dk så ersätts du med hela fraktkostnaden som du betalt.