Boizels viner är kända för att vara smakrika och prisvärda viner och den brittiske champagnekännaren Tom Stevenson håller Boizels Blanc de Blancs som den mest undervärderade i hela Champagne och att det bara är en tidsfråga innan de blir mer kända. Denna Blanc de Blancs är en blandning av Premie ···
499 kr
/flaskaOrd. pris 549 kr2 994 kr
Ord. pris 3 294 krDoften är frisk och blommiga och avslöjar fina toner av färska akaciablommor och hagtorn med förföriska nyanser av färsk brioche och honung, toppat med antydningar av mandel och citrus. Smaken är balanserad och krämig och de delikata men intensiva aromer av hasselnöt, grapefrukt och rostad brioche understödd av en mycket förförisk mineralitet följt av en lång och frisk eftersmak.
Nutty, lemony scents. Gathers pace in the mouth, showing mango, yellow plum, spice and green apple. Lots more to come.
"Fräsch och läskande champagne med harmoniskt mousse och elegant struktur. Gula äpplen, citrus, finns lite begynnande bröd och smörtoner. Harmonisk syra, stilistisk krydda och bra fruktrikedom i avslutet. Chardonnayfrukt från Premier och Grand Crus från Côte des Blancs. Chouilly, Le Mesnil sur Oger, Cramant och Vertus. 4 år på sin jästfällning och 40% är vin från tidigare bra årgångar. "
Delicate, mineral-tinged aromas of Meyer lemon, green apple and white flowers, with a hint of toasty lees in the background. Crisp and sharply focused, offering bitter lemon zest and orchard fruit flavors that become fleshier with air. Shows very good energy and cut on the finish, which leaves a hint of chalkiness behind.
A blend from Grand and Premier Cru vineyards in the Côte des Blancs, this is tight and minerally in character. The texture is mitigated by the generous dosage that gives the wine its soft apple and pear notes.
Boizels viner är kända för att vara smakrika och prisvärda viner och den brittiske champagnekännaren Tom Stevenson håller Boizels Blanc de Blancs som den mest undervärderade i hela Champagne och att det bara är en tidsfråga innan de blir mer kända.
Denna Blanc de Blancs är en blandning av Premier och Grand Crus från Côte des Blancs. Varje Cru bidrar med sin unika specialitet: Chouilly med de mycket blommiga tonerna, Le Mesnil sur Oger med sin härliga mineralitet, Cramant med kraft och elegans och Vertus med en finstämd frukt.
Det här är stor "chardonnay" som utvecklar sin fulla potential under den långa mognadsprocessen och visar upp en underbar krämig finess, stor fräschör och elegant mineralitet.
4 års lagring med sin jästfällning och 40% är "vin de reserve" dvs. vin sparat från tidigare bra årgångar som används för att ge vinet en större komplexitet.
Boizel grundades 1834 och drivs nu av femte generationen Boizel - Evelyne och Christophe Roques-Boizel. Vilket de gör med samma fokus på att ta fram champagne av toppkvalitet som när tillverkningen startades. Familjen äger själva sex hektar mark i Champagne, resterande druvorna köps sedan många år tillbaka in från andra småproducenter i området med vingårdar i Gran Premier Cru och Premier Cru lägen. Alla druvor är handplockade och enbart musten från första pressen används. Resultatet är en bra och prisbelönt champagne.
Välj ur ett av de bredaste sortimenten på marknaden och mixa din egen vinlåda eller välj en av våra färdigkomponerade temalådor.
Trygg E-handel ska också vara bekväm och snabb. Våra mest populära viner levereras på bara 2-6 dagar! Det är snabba leveranser.
Vinerna kommer hem till din dörr, alternativt till närmaste Best Transport-depå eller City Gross-butik. Betala via Klarna när du fått ditt vin.
Denna webbplats innehåller information om vin och riktar sig till dig som är 25 år eller äldre. Du måste därför ha fyllt 25 år för att gå vidare. Genom att fortsätta använda vår webbplats accepterar du att cookies används. Läs mer om cookies här.
Winefinder.com en tjänst från Winefinder ApS.
Winefinder har blivit snabbare, skriv in ditt postnummer för att se när vi kan leverera hem till din dörr.
Fyll i din registrerade e-postadress i fältet för e-post och tryck på skicka så kommer ett nytt lösenord skickas till din e-postadress.
Våra viner märkta med ”kvalitetsgaranti-symbolen” håller garanterat hög kvalitet. Alla vinerna har fått betyget 90 av 100 poäng eller bättre av världens ledande oberoende vinkritiker.
Vi garanterar att du gillar vinerna du köper av oss om du fyller i din Vinprofil. Alla viner som matchar din vinprofil finner du när du filtrerar på Matchar min vinprofil i vinbutiken. Skulle du mot förmodan inte gilla viner som du köpt på rekommendation av din Vinprofil får du givetvis pengarna tillbaka.
Vi garanterar att alla våra viner har ett lägre pris än i svensk butik vid köptillfället.
Med modern teknik, fyllig information om viner, producenter, vindistrikt och sådant som är bra att veta om viner garanterar vi att du får all information du behöver dygnet runt. Dessutom har du tillgång till en vinrådgivare som hjälper dig vid behov.
Defekta flaskor ersätts naturligtvis. Kontakta ekonomi@winefinder.dk så ersätts du för den defekta flaskan direkt.
Vi garanterar att din vinleverans kommer som avtalat. Kontakta ekonomi@winefinder.dk så ersätts du med hela fraktkostnaden som du betalt.