Bodegas Sojosa Nitus Cava Brut Reserve
Lindemans Bin 65 Chardonnay 2015

LindemansBin 65 Chardonnay 2015

Australien, South Eastern Australia, 750 ml, 13,5%

Vill du köpa denna produkt?

Anmäl intresse här om du vill att vi meddelar dig om vi får in vinet igen.

Fyllighet
Sötma
Fruktsyra
Årgång

2015

Smaknotering

Drickes
Alkoholhalt
13,5%
Flaskstorlek
750 ml

Vinet & maten


Recept som passar detta vin

Producenten

Lindemans var en av de första vingårdarna som startade i Hunter Valley i New South Wales i Australien. År 1843 fann Dr Henry Lindeman sin vingård och började plantera vinrankor med shiraz, riesling och verdelho och började exportera viner år 1858. Idag omfattar producentens marker över 5000 hektar, chardonnay är deras mest odlade druva och över 70 procent av produktionen går på export. Lindemans är nu ett av de största vinhusen i Australien med en produktion av 70 miljoner flaskor per år.

Hitta dina favoriter

Välj ur ett av de bredaste sortimenten på marknaden och mixa din egen vinlåda eller välj en av våra färdigkomponerade temalådor.

Vin på väg

Trygg E-handel ska också vara bekväm och snabb. Våra mest populära viner levereras på bara 2-6 dagar! Det är snabba leveranser.

Levererat och klart

Vinerna kommer hem till din dörr, alternativt till närmaste Best Transport-depå eller City Gross-butik. Betala via Klarna när du fått ditt vin.

Så handlar du